UYGULAMALARIMIZ

Çatı

Çatı sistemleri, binayı üstten sınırlayan ve iç ortamı atmosfer ortamından ayıran bir yapı kabuğudur. Çatı sistemlerinin en temel işlevi, yağmur, kar, don, gece-gündüz sıcaklık farklı, güneş ışını gibi atmosfer etkilerinden iç ortamı ayırmaktır. Çatı sistemlerinde dikkat edilmesi gereken pek çok detay bulunmaktadır. Bunun yanı sıra çatı yapımında kullanılan malzemeye göre ve yapısına göre kiremit çatı, metal çatı ve teras çatı olmak üzere ayrılmaktadır.

Kiremit Çatı

Kiremit bir tür çatı örtü yapı malzemesidir. Kilin pişirilmesi sonucu elde edilen kiremit çok uzun yıllardır çatı örtü malzemesi olarak kullanılmıştır. Günümüzde de çatıların örtülmesinde en sık kullanılan yapı malzemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kiremit çatılarda kiremitler ilk olarak geçmeli şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Teras Çatı

Eğimli bir şekilde inşa edilen mevcut çatı tasarımlarından farklı olarak çatı alanının fonksiyonel olarak kullanılmasına, yaşam alanına dönüştürülmesine olanak sağlayan çatı tipine teras çatı denilmektedir. Teras çatılar genel olarak düz çatı olarak bilinmektedir.

Metal Çatı

Metal çatı, yapımında metal ve çelik saçların kullanıldığı çatı türüdür. Özellikle büyük yapıların ve binaların yapımında kiremit çatılara oranla daha güvenlidir. Ayrıca yapı malzemesi olarak kullanılan metal saçlardan dolayı daha sağlam olması nedeniyle sıklıkla çatı yapımında tercih edilmektedir.