UYGULAMALARIMIZ

Boya

Yüzeyi örtücü bir tatman meydana getiren, koruyan, dekoratif bir görünüm kazandıran farklı renk pigmentlerine sahip sıvı veya toz şekilde bulunabilen ve yüzeye sürülebilen ürünlere boya denilmektedir. Bağlayıcılar, çözücüler, pigment ve dolgu maddeleri olmak üzere dört ana kimyasaldan oluşmaktadır.

Bağlayıcılar, boyanın kuruması, yapışması, sertleşmesi ve esneklik özelliği sağlamaktadır. 

Çözücüler, boya içerisinde uçucu bir özellik göstermektedir. Genel olarak boyaya üretim esnasında akışkanlık ve uygulamada kolaylık sağlamaktadır.

Pigmentler ve dolgu malzemeleri, boyaya rengini vermek ve örtücülüğünü güçlendirmek için kullanılır. Diğer katkı maddeleri ise, boyanın özelliklerini güçlendirici ve nem, küf vb. etkenlere karşı dayanıklılığını arttırmak için kullanılır.

İç ve dış cephe boya uygulamaları, mantolama, ev dekorasyonu, mutfak yenileme, banyo yenileme, yalıtım uygulamaları sırasında sıklıkla kullanılmaktadır.

İç Cephe Boya Uygulamaları

İç cephe boya uygulamaları, ev ve mekan dekorasyonlarında en önemli detaylardan birisidir. İç cephe boya uygulamalarında boyanın kalitesi ve dayanıklılığı kadar işçilik de önemlidir. Öyle ki iyi bir işçilikle uygulanmış, kaliteli ve dayanıklı bir boya uygulaması alanın havasını tümüyle değiştirilmektedir.

Dış Cephe Boya Uygulamaları

Binalarda iç cephe boya tercihin ne kadar önemliyse dış cepheler için de boya tercihi bir o kadar önemlidir. Dış cephe boya uygulamaları binaların dış cephelerini görsel açıdan güzel kılarken aynı zamanda binaların değişen hava koşullarına karşı korunmasında da etkin rol oynamaktadır.

Alçı - Kartonpiyer Uygulamaları

Kartonpiyer alçı dekorasyonu, işyeri, ev, mağaza, ofis, okul, hastane gibi pek çok mekanda konforlu, klasik ve modern yaşam çizgisini en iyi şekilde gösterebilmek için iç mekan dekorasyonu içerisinde kullanılan bir tür dekoratif uygulamadır. Kartonpiyer, alçı ve iplik liflerin su ile bir araya gelmesiyle elde edilen malzemenin kalıplara dökülmesi ve kurutulmasıyla elde edilir. Kartonpiyer dekorasyon uygulamalarında ortaya çıkan bazı kusurları gizlemek için sıklıkla yapı uygulamalarında kullanılmaktadır. Alçı kartonpiyer ihtiyaca göre istenilen ölçü ve ebatlarda üretilebilmektedir. Ayrıca iç cephe boyalarıyla da istenilen renkte renklendirme kolayca yapılabilmektedir.

Alçı Kartonpiyerin Kullanım Alanları

Alçı kartonpiyer tüm yapı ve dekorasyon işlemlerinde, ev, otel, işyeri, ofis, restaurant gibi mekanların dekorasyonlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca yapıların tesisat uygulamaları sonrasında ortaya çıkan kusur ve izlerin giderilmesinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ekonomik olması sebebiyle hemen hemen tüm dekorasyon işlemlerinde, tesisat işlemlerinde ve yapı uygulamalarında tercih edilmektedir. Hafif bir özelliğe sahiptir. kolay temizlenmektedir. Bu nedenle de kullanımı oldukça hijyeniktir.

Dekor Boya Uygulamaları

Dekor boya, istenilen her alanda ve mekanda kullanılabilen, uygulandığı mekana farklı bir hava katan, görsel açıdan tasarım değeri taşıyan dekoratif bir boya türüdür. Son kat iç cephe boya uygulaması olarak uygulanan dekoratif boya, uygulandığı yüzeye farklı ve güzel bir doku kazandırmaktadır.

Son yıllarda konut, otel, restaurant, eğlence mekanları vb. alanlarda oldukça popüler şekilde kullanılan dekor boya uygulama tekniğine göre süngerleme, renk yıkama ve rag rolling olmak üzere üç farklı gruba ayrılmaktadır.