UYGULAMALARIMIZ

Apartman Tadilatı

Şehir nüfusunun artması beraberinde şehirleşmeyi getirmektedir. Şehirleşmeyle birlikte yüksek veya alçak çok sayıda apartman konutların da sayısında artış görülmektedir. Apartmanlar, dar alanlarda çok fazla konut imkanı sağlamanın yanında rahat ve konforlu oldukları için şehirlerde yaşam alanı olarak şehirlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Ev, daire gibi bireysel yaşam alanlarımızın bakım ve tadilatı ne kadar önemliyse  apartmanlarımızın genel tadilatı da bir o kadar önemlidir. Çatı tadilatı, dış cephe tadilatı, bahce düzenlemesi, mantola işlemlerinin hepsi apartmanın bakımı için yapılan ve apartmanın kullanım ömrünü artıran tadilat işlemleri arasında yer almaktadır.

Çatı Tadilatı ve Onarımı

Çatı yapımın en üst elemanıdır. Binayı yağmur ve kar yağışlarından, sıcak ve soğuk havalardan ve güneş ışınlarından korumaktadır. Çatılar taşıyıcı kısım ve çatı kaplaması olmak üzere iki bölüme ayrılır. Çatı tadilat işlemlerinde çatının bu iki ayrı bölümü ayrı ayrı ele alınmalıdır. Çatıların etkin bir şekilde görevlerini yerine getirebilmeleri için düzenli olarak taşıyıcı sistemlerin, çatı kaplamaların ve çatı oluklarının bakım ve onarımının yapılması gerekmektedir.

Çatı tadilatlarında genelde apartmanların mantolama işlemleriyle birlikte yapılmaktadır. Ancak cephe tadilatı ve mantolama işlemi dışında da çatı tadilatı yapılabilmektedir. Çatı tadilatlarında çatı taşıyıcı kısım ve çatı kaplamaları ayrı ayrı incelenmeli ve değişim, onarım gerektiren noktalar belirlenmelidir.

Çatı tadilatları, ustalık ve profesyonellik gerektiren tadilat işlemleri arasında yer almaktadır. Bu nedenle profesyonel bir firma ile görüşülerek firmanın çatı dipleri, baca sıvaları, çatı iskeleti, su olukları, kiremit ve diğer çatı kaplamalarını detaylı olarak incelemesi talep edilmelidir. Çatı tadilatı bu inceleme doğrultusunda uygulanmalıdır.

Cephe Tadilatı, Mantolama

Cephe tadilatı ve mantolama işlemleri yaygın olarak bina ısı yalıtımları için uygulanan bir yöntemdir. Ayrıca binayı yapısal olarak güçlendirerek değişken hava koşullarından korunmasına yardımcı olmaktadır.

Rüzgar, yağmur, kar, gündüz ve gece sıcaklık farkı, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalınması apartman cephelerinde çatlak, oyuk, yıpranma ve sıvalarda fökünmelere neden olmaktadır. Bina dış cephelerinde meydana gelen bu yıpranma ve çatlak gibi sorunlar hem binanın dışarıdan güzel görünmemesine hem de yapısal dayanıklılığının zayıflamasına neden olmaktadır. 

Cephe tadilat uygulamalarında mantolama işleminin yanı sıra dış cephe sıva, dış cephe boya badana vb. tadilat ve bakım işlemleri de yer almaktadır. Bu tür tadilat uygulamalarında profesyonel yağı tadilat firmalarıyla görüşülmesi ve destek alınması tadilat işleminin başarılı bir şekilde tamamlanması açısından önemli ve gereklidir.

Bahçe Düzenleme

Şehir yaşamı içerisinde parklar ve bahçeler nefes alınabilecek, şehrin ve günlük rutinin stresinden uzaklaşılarak rahatlatabilecek önemli yerlerdir. Özelille yaşadığı evin bir bahçesi olmasını herkes hayal etmektedir. Hayal edilen bahçeye sahip olabilmek için var olan bahçe alanını alternatifler ve uygulamalar kullanılarak yalam alanına dönüştürülmesine bahçe düzenlemesi denilmektedir. Peyzaj düzenlemesi olarak da isimlendirilen bahçe düzenlemesi, uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Öncelikle bahçe alanının sizin isteğiniz çerçevesinde maksimum verim sağlayacak şekilde planının çıkarılması ve bahçe tasarımının yapılması gerekmektedir. Bu kapsamda alanında uzman bir bahçe düzenlem firması ile görüşülmesi ve bahçe düzenleme fiyat ve maliyetleri konusunda bilgi alınması önemlidir.