UYGULAMALARIMIZ

Mantolama

Mantolama, bina dış yüzeyinin yalıtım malzemeleri kullanılarak kaplanması tekniğiyle yapılan bir tür ısı yalıtım uygulamasıdır. Mantolama başta Avrupa ve ABD olmak üzere pek çok yabancı ülkede binalarda ısı yalıtımı sağlamak için sıklıkla uygulandığı görülmektedir. Türkiye’de ise diğer ülkelere göre daha geç uygulanmaya başlayan Manisa mantolama, hem yeni binalarda hem de eski binalarda ısı ve enerji verimliliğini arttırmak, enerji tasarrufu yapmak amacıyla binalara uygulanmaktadır. Mantolama işlemi, ısı yalıtımı ve enerji tasarrufu için uygulanmasının yanı sıra bina güçlendirme tekniği olarak da ülkemizde sıklıkla uygulanmaktadır.
Kış aylarında içerideki sıcak havanın dışarı çıkması veya soğuk havanın içeri girmesi, benzer şekilde yaz aylarında klima gibi soğutma sistemleriyle soğutulan iç havanın dışarı çıkması, dışarıdaki havanın içeri girmesi enerji kullanımında ciddi artışa neden olmakta ve ısıdan yararlanma verimliliği ciddi anlamda düşmektedir. Bu kapsamda mantolama işlemi etkili ısı yalıtımı sağlayarak dış ve iç ortamda yaşanan hava transferini kesmektedir. Mantolama işleminin temelinde yatan amaç dış ortamda bulunan soğuk/sıcak havanın içeri girmesini ve benzer şekilde içeride bulunan sıcak/soğuk havanın dışarı çıkmasını engellemektir.
Mantolama standartlarına uygun olarak gerçekleştirilen Manisa mantolama uygulamalarının bina kullanıcılarına pek çok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları şöyle sıralamak mümkündür;

  • Kış ve yaz aylarında ısı kayıplarını önleyerek enerji tasarrufu sağlar.
  • Yapının kendisini kar, yağmur, rüzgar vb. hava koşullarından korur ve bina ömrünü uzatır.
  • Bina cephelerinde oluşabilecek hasar ve çatlakları önler.
  • Bina içinde terlemeye bağlı olarak küf, rutubet oluşumunu engeller ve buna bağlı olarak konforlu ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturur.
  • Yakıt ve enerji tasarrufu sağladığı için çevrenin korunmasında katkı sağlamaktadır.
  • Mantolama uygulamasında kullanılan malzemeler yangına dayanıklı olduğu için yangın yalıtımı kategorisinde de işlev görür.
  • Mantolama işleminde kullanılan malzemelerin suya dayanıklı olması nedeniyle su yalıtımı da sağlamaktadır.

Eps/Xps/Taşyünü Levhalar

Bina dış cephesine ısı ve enerji yalıtımı ve binanın dayanıklılığını artırmak için yapılan mantolama işlemlerinde genel olarak üç farklı yapı yalıtım levhası kullanılmaktadır. Söz konusu mantolama levhalarını Expanded Polistren (EPS), Extrüde Polistren (XPS) ve Taşyünü levhalar olarak sıralamak mümkündür.

Dekoratif Kaplamalar

Dekoratif kaplamalar, bina dış cephe ve iç cephe duvarlarda dekoratif amaçlı yapılan doğal kaplama ürünlerdir. Çoğu zaman doğal taş, tuğla vb. doğal bir görünüme sahip olan dekoratif kaplamalar son zamanlarda dekorasyon uygulamalarında sıklıkla tercih edilmektedir. 

Mantosür Yalıtım Sıvası

Mantosür, doğal polimerlerden oluşan iç ve dış cephelerde kullanılan, ısı yalıtımı, su yalıtımı, ses yalıtımı ve yangın yalıtımını aynı anda sağlayabilen bir tür yalıtım malzemesidir. Doğal polimerlerden oluşması nedeniyle uygulandığı cephenin nefes almasına yardımcı olmaktadır.