UYGULAMALARIMIZ

Zemin Kaplama

Son zamanlarda oldukça popüler olan zemin kaplama, bulundukları ortamda hem dekoratif bir görüntü elde etmek hem de daha dayanıklı ve sağlam bir zemin oluşturmak için tercih edilmektedir. Yoğun olarak kullanılan mekanlarda zaman içinde zemin yapısında bozulmalar ve yıpranmalar meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak veya bozulan zeminin daha yeni bir görünüme sahip olması için beton zemin üzerine çeşitli malzemelerden üretilmiş zemin kaplama uygulamaları yapılmaktadır.

Zemin kaplama uygulamalarıyla ev, işyeri, okul, hastane, restoran, otel, mağaza, alışveriş merkezi, spor salonu, kamu hizmet binaları, sağlık kuruluşları, banka vb. mekanların zeminleri daha dayanıklı ve sağlıklı bir hale dönüştürülmektedir. Ancak zemin kaplama yaptırmaya karar vermeden önce ihtiyaçlarını doğru şekilde belirlemek gerekmektedir. Çünkü ihtiyaca göre zemin kaplama modelleri arasında seçim yapmak en iyi sonucu elde etmek için önemlidir.

Zemin kaplama işlemlerinde ilk yapılması gereken zemin yapısının detaylı olarak incelenmesi ve alanın ihtiyaçları belirlenmelidir. İnceleme sonrasında zemin kaplamasının çeşidi, kalınlığı ve malzemeleri belirlenmektedir. İnceleme sırasında zeminde çatlak, kazıklık vb. problemler görüldüyse uygun dolgu malzemeleriyle bu problemlerin giderilmesi gerekmektedir. Çatlak, kazık vb. problemleri olan bir zemine tadilat işlemi yapılmadan kaplama yapıldığında yapılan kaplama istenilen düzgünlükte olmamaktadır. Bu nedenle kaplama yapılacak alan mümkün olduğunca düzgün bir alan haline getirilmeli ve kaplama uygulamasına öyle geçilmelidir.

Epoksi Zemin Kaplama

Günümüzde en popüler zemin kaplama çeşidi olan epoksi zemin kaplama, oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Sürtünme, aşınma ve kimyasallara karşı dayanıklı bir yapıya sahip olan epoksi zemin kaplama, fabrika, hangar, otopark gibi zemine ağırlığın uygulandığı, yoğun kullanıldığı işletme zeminlerinde genel olarak tercih edilmektedir.

Dayanıklı bir yapıda olduğu için epoksi zemin kaplama, uzun ömürlüdür ve insan sağlığına karşı da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Epoksi zemin kaplamanın uygulama aşamaları oldukça karmaşık bir yapıdadır. Bu nedenle profesyonel kişiler tarafından uygulanması zeminin etkili ve kullanışlı olması açısından önemli bir detaydır.

Seramik Zemin Kaplama

Seramik zemin kaplama, renk ve stil seçenekleri açısından en çeşitli olan zemin kaplama çeşididir. Karo ve seramik zemin kaplama en dayanıklı zemin kaplama malzemeleridir. Çok az bakım ile uzun süre sorunsuz kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Döşemesi zordur. Bu nedenle profesyoneller tarafından zemine döşenmesi elde edilecek sonucun kalitesi açısından önemlidir. Sert bir malzeme olduğu için ve genel olarak soğuk bir yapıya sahip olduğu için salon, oturma odası, yatak odası, mutfak gibi alanlarda pek tercih edilmemektedir. Ancak okul, hastane, ev, otel gibi alanların lavabo ve banyolarında seramik zemin kaplama sıklıkla tercih edilmektedir.

Laminant Parke Zemin Kaplama

Oldukça düşük maliyetli, yüksek nem ve leke tutmayan laminant parke zemin kaplama, soz zamanlarda ev gibi yaşam alanlarında sıklıkla tercih edilmektedir. Kolay silinebilir bir yapıda olması sayesinde kolayca temizlenebilen laminant parke zemin kaplama,  plakalar arasındaki eklemlerin neme karşı dayanıksız olması nedeniyle neme ve suya maruz kaldığı durumlarda şişme yapabilmektedir. Şişme gibi bir durumda laminant parke sökülerek yerine yenisinin takılması gerekmektedir. Bu sebeple uzun bir kullanım için nem ve rutubete sahip olan mekanlara uygulanması önerilmemektedir.

PVC Zemin Kaplama

Zemin kaplama sistemleri arasında en yaygın kullanılan uygulamalardan birisi PVC zemin kaplamadır. Oldukça dayanıklı olan PVC zemin kaplama, doğal olmayan sentetik bir plastik türünden üretilmektedir. PVC zemin kaplama günümüzde okul, hastane, ofis, ev, kamu hizmet binaları, özel eğitim kurumları gibi alanlarda en sık tercih edilen zemin kaplama çeşididir. 2 mm kalınlığında tek katmanlı ve rulo olarak yapıştırıcı ile birlikte uygulanan bir tür yer kaplamasıdır.

Düzgün bir zemine uygulandığında uzun süre kullanım imkanı sağlayan PVC zemin kaplama, yarı esnek bir yapıya sahiptir, ses yalıtımı yapar, hijyeniktir ve kolay temizlenmektedir. Mat, parlak ve renk seçenekleriyle kullanıcısına pek çok seçenek sunmaktadır.