UYGULAMALARIMIZ

Cephe Tasarımı

Cephe, bir binanın dışa bakan ön, arka ve yan yüzleri olarak tanımlanmaktadır. Bina cephe tasarımları, binanın cephelerine uygulanan mimari işlemlerin tamamını kapsamaktadır. Genel olarak binanın ön yüzüne uygulanan cephe tasarımları, günümüzde binanın tüm yüzlerine de uygulanmaktadır.

Bina dış cephe tasarımı, mimaride en temel ve kritik unsur olarak kabul edilir. Yapımın cephe tasarım, bina kullanıcısıyla binada göreceği ilk detaydır dolayısıyla binaya bir kimlik kazandırmaktadır. 

Cephe tasarımı, bina dışına uygulanan tüm dekoratif işlemleri kapsamaktadır. Günümüzde cephe tasarımlarında doğal taş duvar kaplamaları, tuğla duvar kaplamaları sıklıkla kullanılmaktadır. Duvar kaplama uygulamalarının yanı sıra kontrast oluşturan dış cephe boyaları kullanılarak yapılan cephe tasarımları da dikkat çekmektedir. Bunun yanı sıra daha farklı ve tamamen mimarın hayal gücünü yansıtan cephe tasarımları da mevcuttur. Bu tür cephe tasarımları kullanıcısını ilk görüşte etkilemek için özel olarak tasarlanmaktadır.