UYGULAMALARIMIZ

Duvar Kağıdı

Duvar kağıdı, kapalı alanlarda bulunan duvar ve tavanlara uygulanan bir çeşit bina kaplama malzemesidir. Diğer bir deyişle duvar kağıdı tutkalı ile duvarlara ve tavanlara yapıştırılan iç mekan dekorasyon malzemesidir. İç mekanlarda duvarları renklendirmenin yanı sıra, özel bir yapıya, dokuya, kabartmaya ve desene sahip olduğu için mekana farklı bir hava katmaktadır.

Avrupa ve ABD’de iç mekan dekorasyonlarında yaygın olarak tercih edilen duvar kağıtları, ülkemizde de son yıllarda özellikle otel, restaurant, cafe, ev, ofis, büro vb. binaların iç tasarımlarda sıklıkla kullanılmaktadır. Uygulaması oldukça kolay olan duvar kağıtları, kolayca silinebilir, temizlenebilir ve sökülebilir. Ancak iç mekan dekorasyonlarında duvar kağıdı kullanmaya karar verildiğinde dikkat edilmesi gereken önemli bazı hususlar bulunmaktadır. Öncelikle duvar kağıdının uygulanacağı duvar zemini düzgün bir yapıya sahip olmalıdır. Duvarda yapılan incelemeler sonucunda çatlak, kabarma, soyulma, yıkılma vb. problemlerin düzeltilmesi ve duvarın pürüzsüz bir yapıya getirilmesi gerekmektedir. Çünkü problemli duvarlarda uygulanan duvar kağıtları montaj sırasında ve sonrasında çeşitli yapısal ve görsel sorunlara neden olabilmektedir. Duvar kağıdının uygulanacağı iç alanın nem ve rutubete sahip olmaması önemlidir. Neme ve rutubete maruz kalan duvar kağıtlarında zamanla şişme ve kalkma meydana gelebilmektedir. Böyle bir durumda duvar kağıdının tadilatı için duvar kağıdı sökülmesi ve yerine yenisi uygulanmalıdır.

Vinil Duvar Kağıdı / Silinebilir Duvar Kağıdı

En yaygın kullanılan duvar kağıdı çeşidi silinebilir duvar kağıdıdır. Kağıt astar üzerine PVC laminasyon ile üretilen silinebilir duvar kağıdı, kompakt bir kağıttır. Üst yüzeyi PVC kaplıdır. Bu yüzeye renk ve desen baskısı yapıldıktan sonra özel makinesinde hot emboss tekniği uygulanarak desene uygun olarak kabartma efekti verilir.

Kullanımı ve uygulaması oldukça kolay olan vinil duvar kağıdı, güneş ışınlarına karşı dayanıklıdır. Bu sayede uzun süre solmadan kullanılabilir. Silinebilir özelliği sayesinde leke ve kir tutmaz, hijyeniktir. En önemli özelliği ise sağlığa zarar bir etkisinin olmamasıdır. Genel olarak ev, ofis gibi alanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Kağıt Esaslı Duvar Kağıdı

Kağıt esaslı duvar kağıdı, geleneksel tip duvar kağıdıdır. Duvar kağıdı tutkalıyla kolayca duvara uygulanabilmektedir. Desenli ve baskılı yüzeyi vinil kaplanmamıştır. Bu sebeple hafif nemli bir bez dışında temizlik malzemeleriyle silinmesi ve/veya temizlenmesi önerilmez. Güneş ışınlarına karşı dayanıklı değildir. Bu nedenle güneş ışığına maruz kalan yerlerde zaman içinde solma yaşanabilmektedir.

Desen ve renk yelpazesi geniş olan kağıt esaslı duvar kağıtları, hijyen ve sağlık açısından hiçbir olumsuz etkiye sahip değildir. Herhangi bir koruyucu kimyasal içermediği için yaygın olarak bebek ve çocuk odalarında kullanılması önerilmektedir.

Tekstil Duvar Kağıdı

Tek bir hammaddenin veya birkaç maddenin birleşmesinden oluşan tekstil duvar kağıtları, genel olarak kağıt tabanlı duvar kağıtlarıdır. Ancak günümüzde nonwoven (dokuma olmayan) duvar kağıtları sıklıkla tercih edilmektedir. Tekstil duvar kağıtlarının uygulama aşaması oldukça karışıktır. Ayrıca uzun süre kullanım sağlamak için özel olarak bakım yapılması gerekmektedir. Bu nedenle diğer duvar kağıdı çeşitlerine oranla daha az tercih edilmektedir.

Duvar Posterleri ve Duvar Stickerı

Duvar posterleri ve duvar stickerı bina iç mekan tasarımlarında duvarların üzerine dekorasyon amacıyla kullanılan dekoratif duvar kağıtlarıdır. Duvar kağıtlarından farklı olarak çoğu zaman tüm duvarı kaplamak yerine duvarın sadece bir yerine dekor olarak uygulanmaktadır. Duvar posterleri ve duvar stickerı çoğu zaman ünlü veya özel tasarım tablo, resim, fotoğraf baskılarına sahiptir. Oturma odası, mutfak, yatak odası, ofis, otel odası vb. alanlarda sıklıkla uygulandığı görülmektedir. Farklı boy ve çeşitlerde duvar poster tasarımı her ihtiyaca ve zevke uygun olarak bulunabilmektedir.