UYGULAMALARIMIZ

Asma Tavan

Asma tavan, ısı ve ses yalıtımı sağlayan, estetik görünümü sayesinde çoğu zaman dekorasyon amaçlı kullanılan dekoratif bir tavan modeli olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda özellikle yeni binalarda sıklıkla tercih edilen asma tavan, genel olarak tavanda kötü ve hoş durmayan görüntüleri engellemek için kullanılan bir tavan sistemidir. Özellikle biçimsiz olarak döşenen tesisat boruları, duvarların varlığı ve tavandan kablo geçirilmesi gibi durumlarda asma tavan kullanılmaktadır.

Mağaza, hastane, AVM, büro, iş yeri, ev, düğün salonları, okul, restoran, otel vb. pek çok yapıda asma tavan yaygın olarak tercih edilmektedir. Son zamanlarda LED aydınlatma sistemleri kullanılarak aydınlatılan asma tavanlar, ev, restoran, AVM, mağaza, iş yeri, düğün salonu, otel gibi alanlarda ayrıca dekoratif bir aksesuar olarak kullanılmaktadır. Temizlenmesi oldukça kolay olan asma tavanlar uygulama şekline göre farklı modellere sahiptir. Ayrıca kullanılan malzeme akustik asma tavan, taşyünü asma tavan, karolam asma tavan, alüminyum asma tavnin yapısına bağlı olarak da alçıpan asma tavan, vektörel asma tavan, metal asma tavan,an, petek asma tavan, lamel asma tavan olmak üzere farklı asma tavan çeşitleri bulunmaktadır.

Alçıpan Asma Tavan

Yangına karşı dayanıklı bir yapıya sahip olan alçıpan asma tavan, akustik bir yapıya sahiptir ve iç mekan tasarımlarında yaygın olarak kullanılır. Bina içindeki elektrik ve sıhhi tesisatın gizlenmesinde büyük kolaylık sağlamaktadır.  Hafif olmaları nedeniyle depreme karşı da dayanıklılık göstermektedir. Dünya genelinde yaygın olarak tercih edilen alçıpan asma tavan, ülkemizde de dünya standartlarına uygun olarak yapılmaktadır.

Metal Asma Tavan

Metal asma tavan, alüminyum, demir gibi metal bileşenli malzemelerden üretilmektedir. Okul, hastane, kamu hizmet binası, işyerleri gibi yoğun olarak kullanılan binalarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Bina içerisinde bulunan elektrik tesisatı ve sıhhi tesisatın kolayca yapımasını ve gizlenmesini sağlamaktadır. Ayrıca sağlam bir görünüme sahip olan metal asma tavan, uygulandığı mekana ferahlık, estetik bir görünüm vermektedir.

Vektörel Asma Tavan

Alışveriş merkezi, mağaza, restoran, otel gibi mekanlarda sıklıkla tercih edilen vektörel asma tavan, odanın hacmini düşürmeden tavan yüksekliğini alçaltmak için tercih edilmektedir. Dekoratif bir görünüme sahip olan vektörel asma tavan, tavan boşluğuna erişim sağladığı için tavan boşluğunun bakımını ve temizlenmesi kolaylaştırmaktadır.

Akustik Asma Tavan

Montajı kolay ve kısa sürede yapılabilen akustik asma tavan, ses yankılarını engellemektedir. Bu nedenle yaygın olarak konferans salonları, konser salonları, eğlence mekanları, restoran, otel, düğün salonu vb. mekanlarda tercih edilmektedir. Uzun ömürlü bir yapıya sahip olmaları nedeniyle akustik asma tavan, ses yalıtımı sağlamasının yanı sıra suya ve yangına karşı da dayanıklıdır.

Taşyünü Asma Tavan

Yangına karşı dayanıklı olan taşyünü asma tavan, bazal taşların ezilip toz hale getirilmesi, geri dönüşüme sahip atık maddeler ve çeşitli kimyasalların birleştirilmesiyle oluşmaktadır. Genel olarak beyaz renkte olan taşyünü asma tavan, istenilen renge kolayca boyanabilmektedir. Isı ve yangın yalıtımı özelliğine sahip olan taşyünü asma tavan aynı zamanda insan sağlığına zararlı değildir. Kolay temizlenebilir bir yapıya sahip olması nedeniyle de hijyenik bir kullanım imkanı sağlamaktadır.

Karolam Asma Tavan

Karolam asma tavan, karolamlardan, karolardan, taşyünü asma tavan ve akustik alçıpanlardan oluşmaktadır. Genel olarak ön kısmı vinil, arka kısmı alümnyum folyo ile kaplıdır. Kolayca monte edilebilmesi, temizlenebilmesi, neme karşı dayanıklı olması temel özellikleri arasındadır. Karolama asma tavan sisteminde ses sistemi ve ışıklandırma sistemi tesisatı kurulabilmektedir. Bunun için taşıyıcı sistemlerin kurulması ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Alüminyum Asma Tavan

Taşıyıcı profillerle hazırlanan metal plakalarla oluşan asma tavan sistemlerine alüminyum asma tavan denilmektedir. Kullanışlı ve dayanıklı bir asma tavan sistemi olan alüminyum asma tavan, geniş kullanım seçeneği sunmaktadır. Spor salonları, hastaneler, bankai mağaza, alışveriş merkezleri, büro ve işyerlerinde alüminyum asma tavan sıklıkla tercih edilmektedir.

Petek Asma Tavan

İç içe geçirilmiş alüminyum plakalarla petek görüntüsü verilen asma tavanlara petek asma tavan denilmektedir. Gözenekli bir tasarıma sahip olduğu için ışıklandırma sistemi ile kullanıldığında değişik tasarımlar elde edilebilmektedir. Petek asma tavan, yaygın olarak restaurant, alışveriş merkezleri, otel gibi alanlarda tercih edilmektedir.

Lamel Asma Tavan

Taşıyıcılar, derz profilleri, lameller ve u profillerden oluşan asma tavanlara lamel asma tavan denilmektedir. Çift yay askı, dübel ve teller ile tavana kolayca monte edilen lamel asma tavan, büro ve işyerlerinde, alışveriş mağazalarında, spor salonlarında, hastanelerde sıklıkla tercih edilen asma tavan modelleri arasında yer almaktadır. Paslanma ve küflenme yapmayan lamel asma tavan, farklı renk seçeneklerine sahiptir. Bu yönüyle akustik ve dekoratif mekan tasarımlarında kullanılmaktadır.